Dne 10.2.2020 ve 13:00 zavál silný poryv očekávané vichřice Sabina a zlomil kmen památeční Jivanské lípy u č.p. 23.

O této chráněné lípě se ví, že je asi 400 let stará a byla vysazena pravděpodobně v roce 1648, jako památka na ukončení Třicetileté války.

Tento památný strom je samozřejmě nenahraditelný, ale paradoxně mohl ještě stát nebýt „péče“ úřadu životního prostředí. Vím, že to zní zvláštně, ale vyslechl jsem si příběh, kdy manželé Udržalovi z č.p. 23 několik let žádali tento úřad o pomoc s přerostlým stromem. Lípa měla poměrně krátký kmen a mohutnou, nebezpečně vypadající korunu, vzbuzující velké obavy o majetek, ale samozřejmě zdraví, či životy osob. Paní úřednice se zastavila na jednom jediném postoji, což je slepě chránit a nic nedělat. Odpovědnost za jakoukoliv škodu stát samozřejmě nemá, ale má právo svou nekompetentností ničit ? Ano tento postoj zabil organismus, který tu byl 400 let a byl významnou připomínkou historické události. Jivanská lípa mohla být dál chloubou naší obce, kdyby paní úřednice nepoužívala k rozhodování své ego, ale předložený posudek odborné firmy, která korunu svázala ocelovými lany a jasně doporučila razantní omlazující řez, aby byl strom schopen odolávat jakékoliv nepřízni počasí. Paní úřednice tato doporučení odmítla a podepsala tím ortel nad naší významnou dominantou obce.

Byl jsem u odklízení padlého stromu, kam přijela s pomocí i zmíněná odborná firma a po prohlídce stromu jasně konstatovali, že pokud by úřad postupoval dle jejich doporučení, tak by lípa odolala i silnějšímu větru.

Závěrem bych rád poprosil úřad životního prostředí, aby v zájmu zachování našeho zdraví a životů přestal chránit životní prostředí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *